Technical Board Bulletins

Bulletin 1
8th December 2017

Results of Grading Examinations

October 2017

4th Dan            Rodolfo Musso (NSW)

December 2017

5th Dan            Ron Brown (Vic)

Bulletin 2
8th February 2018

Results of Dan Grading Examinations

February 2018

1st Dan

Michael Catania (Greensborough, Vic)
James Rassool (Greensborough, Vic)
Jax Marthinussen (Doncaster2, Vic)

2nd Dan

Tony Dent (Wonga Park, Vic)
Sandra Origua Rios (Kew, Vic)

3rd Dan

Chester Cory Parker (Kew, Vic)
Peter Bertok (Doncaster 1, Vic)

Results of Accreditation Examination

February 2018

Class D Instructor

Tony Dent (Wonga Park, Vic)

Class D Examiner

Rodolfo Musso (Thornleigh, NSW)

Next Dan Grading and Class D Accreditation

28th April 2018 in Brisbane, Qld

Bulletin 3
31st July 2018

Results of Dan Grading Examinations

July 2018

1st Dan

Hiyori Sakurai (Sydney Thornleigh, NSW)
Noriko Ohashi (Melbourne-Doncaster, Vic)
Asuka Eldridge-Imamura (Melbourne-Doncaster, Vic)
Darren Menezes (Melbourne-Doncaster, Vic)
Grace Mazzacca (Melbourne-Kew, Vic)
Alexandra Agnew (Brisbane-Grange, Qld)
Demi Jai Kellaway (Whyalla, SA)

2nd Dan

Robert Glasz (Brisbane-Grange, Qld)
Kerrie Foster (Sydney-Sutherland Shire, NSW)
Mario Romero (Toowoomba, Qld)

3rd Dan

Mao Iwata (Melbourne-Thornbury, Vic)
Yoshihisa Akiyama (Wonga Park, Vic)
Noel Moralde (Sunshine Coast, Qld)

Results of Accreditation Examination

July 2018

Class D Instructor

Georgios Koutroubis (Melbourne-Thornbury, Vic)

Class D Examiner

Marie Buck (Bribie Island, Qld)

Next Dan Grading & Class D Accreditation

22nd September 2018 in Whyalla, SA

The 4th Instructors Seminar

The 4th instructors seminar will be held on the 18th and 19th August 2018 at Melbourne-Northern Suburbs Branch (formerly Greensborough).

Bulletin 4

Results of Dan Grading Examinations

September 2018

1st Dan

Joshua Rawlinson (Adelaide-Marion SA)
Eriko Lynch (Wonga Park, Vic)
Elisabeth Zagon (Kew, Vic)
Chad Scharber (Whyalla, SA)
Timothy Simons (Kew, Vic)
Evan Malamas (Kew, Vic)

2nd Dan

Michael Poster (Whyalla, SA)
Jake Lynch (Holdfast Bay, SA)
Dang Suwannasut (Adelaide-Marion, sa)
Shelby Meyers (Whyalla, SA)

3rd Dan

Mark Bates (Melbourne-Northen Suburbs, vic)
Paul Classon (Melbourne-Thornbury, Vic)

October 2018

4th Dan

Ciaran Horgan (Melbourne-Thornbury, Vic)

5th Dan

Greg Symons
Ian Cook
Shaun Walters

Results of Accreditation Examination

September 2018

Class D Instructor

Bryan Zaldarriaga (Melbourne-Point Cook, Vic)

Class D Examiner

Peter Bertok (Doncaster, Vic)

Next 1-3 Dan Grading & Class D Accreditation

March 2019 in Brisbane, QLD

Bulletin 5
4th May 2019

Ueki Masaaki Shuseki Shihan Now 10th Dan

Masaaki Ueki, Shuseki Shihan of the Japan Karate Association has been awarded with the rank of 10th Dan.

Yasunori Ogura Shihan, the Executive Director of the Japan Karate Association has been awarded with the rank of 8th Dan.

Both Ueki Shuseki Shihan and Ogura Shihan are coming to our nationals jointly organised by JKAA and JKA SKC in October 2019 in Melbourne.

The joint national seminars with Ueki Shuseki Shihan and Ogura Shihan from the JKA HQ will be held on the following dates:

Thursday      24th October 2019

Friday            25th October

Saturday       26th October

Sunday          27th October

 

The details of venue will be advised later.

Importance of Timely Renewal of Accreditation

The JKA HQ is enforcing the timely renewal of accreditation.

The rule is that the accreditation must be renewed before its expiry. It has been decided that if the expired qualification does not get renewed within 6 months of its expiry date, the member must re-sit for an accreditation examination. In such a case the class of accreditation previously held, i.e. Class A, Class B and Class C will be forfeited and the member will have to start from Class D accreditation again.

 

The 2nd Asia Oceania Championship

The 2nd Asia Oceania Championship will be held in Bangkok, Thailand on the 17th and 18th August 2019.

There will be three sections, Junior, senior and veteran sections.

There will be the Australian selection competition on Saturday the 11th May 2019 at Rowville Secondary College, West Gym to select the members for the Australian National Team.

A number of JKAA members will be competing on the 11th May 2019 for the positions in the Australian national team.

JKAA will be sending to the 2nd Asia Oceania Championship the following judges who hold Class A and Class B judge’s accreditation:

Takaatsu Nishimura           Class A

Philip Young                         Class B

Ron Brown                           Class B

Opening of Mitcham Branch in Melbourne

The JKAA executive committee has received from Michel Ross an application for a new branch, the Mitcham Branch in a suburb of Melbourne.

The branch head and instructor is Michel Ross. This is her second branch.

They will be training initially once a week on Friday morning.

2nd Asia-Oceania Championship
12th May 2019
Bulletin 6
19th July 2019

Results of Dan Grading Examinations

March 2019

1st Dan

Jessica O’Donnell

June 2019

1st Dan

Christopher Stingas
Kimberley Green
Britney Green
Niel Oosthuizen
Michael Howes

2nd Dan

Maria Carvill
George Stingas

3rd Dan

Georgios Koutroubis

Results of Accreditation Examination

March 2019

Class D Instructor

Gerard Felipe

Class D Judge

Gerard Felipe

Class D Examiner

Noel Moralde

June 2019

Class D Instructor

Mark Bates

Class D Instructor

Robert Glasz

Next 1-3 Dan Grading & Class D Accreditation

September 2019 in Whyalla, SA

The 5th Instructors Seminar

The 5th instructors seminar will be held on the 3 rd August 2019.